Canisterapia
Miesto: StrážskeV apríli 2013 zariadenie Harmonia zahájilo veľmi dobrú spoluprácu s kynologickým klubom Eurocanis v Humennom. Inštruktorka so psom Delou vykonáva v zariadení podľa vopred vypracovaných plánov canisterapiu
Canisterapia je podporná metóda ucelenej rehabilitácie, ktorá využíva pozitívny až liečebný kontakt človeka a psa zameraný na udržanie alebo zlepšenie kvality života prijímateľa sociálnej služby.
Má veľmi širokú škálu uplatnenia v oblasti fyzioterapie, socioterapie, psychoterapie či špeciálnej pedagogiky. Je určená všetkým vekovým kategóriám, prijímateľom s rôznym druhom a stupňom postihnutia. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné, alebo ich nemožno použiť. Táto forma animoterapie kladie dôraz hlavne na riešenie psychologických, citových, či sociálno-integračných problémov, ale prispieva i k rozvoju motoriky, komunikačných schopností, orientácie v priestore, stimuluje zrakové, sluchové či hmatové podnety. Podporuje myslenie i predstavivosť, pamäťové schopnosti, nácvik koncentrácie. Vyvoláva pozitívne emócie, eliminuje negatívne prejavy správania, prispieva k duševnej rovnováhe, rozvíja sociabilitu. Pôsobí v rovine rozvoja motoriky s atribútom rehabilitačnej práce, v polohovaní a relaxácii.
Zariadenie sociálnych služieb Harmonia Strážske aktívne spolupracuje s humenským občianskym združením Eurocanis - kynologický klub Slovensko. Praktická realizácia canisterapie funguje už od roku 2013. Realizuje sa skupinová AAT forma canisterapie - Animal Assisted Therapy, terapia za pomoci psa, pri ktorej ide o cielený kontakt človeka a psa zameraný na zlepšenie psychického alebo fyzického stavu klienta. Je súčasťou ucelenej rehabilitácie.
Canisterapiu vykonáva canisterapeutický tím Monika Dančová, inštruktor canisterapie a pes-terapeut golden retriever Dela. Dohodnutá frekvencia stretnutí je raz za dva týždne, s dĺžkou trvania 1 hodinu.
Obdobie: rok 2016/ 2017 / október - jún/
Miesto realizácie: zariadenie sociálnych služieb Harmonia (určená miestnosť pre výkon canisterapie); jedenkrát / v júni 2017 – exteriér (kynologické cvičisko klubu v Humennom).
Cieľová skupina: 7 prijímateľov sociálnej služby DSS Harmonia (veková štruktúra 30 – 61 rokov) s rôznym druhom i stupňom postihnutia a poruchami správania, ktorí majú možnosti vlastnej sebarealizácie a celkového uplatnenia z dôvodu ich handicapu obmedzené.
Diagnostické zloženie cieľovej skupiny: |
- ťažký stupeň mentálneho postihnutia (mentálny vek asi 5 rokov), Downov syndróm |
- ťažký stupeň mentálneho postihnutia, poruchy správania, Downov syndróm |
- ľahký stupeň MP, DMO - spastická kvadruparéza, EPI, dyzartria |
- ťažký stupeň MP, EPI, poruchy správania |
- stredný stupeň MP, DMO - spastická kvadruparéza, EPI, dyzartria |
- ťažký stupeň MP, poruchy správania |
- reziduálna schizofrénia
|
Na základe diagnóz prijímateľov sociálnej služby boli zostavené individuálne plány realizácie canisterapie, ktoré sú raz ročne vyhodnocované.
Hlavné ciele canisterapie:
|
|
Ďalšie ciele canisterapie:
|
|
Canisterapeutické stretnutia prebiehajú v troch fázach:
- úvodná (tzv. "zahrievacie aktivity") – hry zamerané na stimuláciu prijímateľov do ďalšej činnosti,
- hlavná – aktivity zamerané na stimuláciu komunikačných, kognitívnych a motorických zručností prijímateľov,
-
záverečná (uvoľňovacia) – odmena za dobre vykonanú prácu, relax (dotyková stimulácia).
Zhodnotenie obdobia:
Prijímatelia sociálnej služby sa na canisterapiu vopred veľmi tešia. Zvýšila sa ich aktivita počas stretnutia, nálada a celkovo psychický stav. Canisterapia priaznivo ovplyvňuje emočné ladenie, zmierňuje a pomáha prekonať smútok a odlúčenie od rodiny. Zlepšilo sa ich prosociálne správanie (vzájomne si pomáhajú) a praktické zručnosti v oblasti starostlivosti o psa. Samostatne pre neho pripravujú vodu, krmivo a iné pomôcky; pomáhajú pri uprataní miestnosti; usmernením zvládajú jednotlivé úkony (čistenie, česanie, kŕmenie psa, rôzne činnosti so psom). Zlepšila sa ich koordinácia, rovnováha pri státi, sedení a chôdzi. Terapeuticky zamerané hry a aktivity stimulujú pozitívne ich jemnú a hrubú motoriku, priestorovú orientáciu, koncentráciu a vnímanie. V sociálnej sfére sme zaznamenali zlepšenie komunikačných zručností – vzájomné oslovenie a celková komunikácia medzi členmi, ktorí sú inak nezhovorčivý, povely pre psa, pozdrav, vyjadrenie pocitov a želaní.
Priateľstvo prijímateľov so psom Delkou podporuje ich citový a rozumový rozvoj, sebavedomie, samostatnosť a zlepšenie kvality života v zariadení.
Autor/zdroj:
Mgr. Silia Lipovská
Zverejnil:
PhDr. Jana Kalová
Vytvorené:
12.04.2016 08:16
Upravené:
22.09.2020 12:01